Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny neboli hyperpigmentace je odborný název pro hnědé ohraničené skvrny na kůži. Příčiny jejich vzniku mohou být různé, nejčastěji se jedná o nadměrné sluneční záření, hormonální změny v organismu žen kolem 30. roku, těhotenství, zánětlivá onemocnění kůže, metabolická onemocnění nebo genetika.

Jaká je příčina vzniku pigmentových skrvrn?

Pigmentové skvrny jsou nejčastěji vyvolány nadměrnou tvorbou kožního barviva (melaninu), způsobené nadměrným slunečním zářením. Proto jsou nejvýraznější po létě v období návratu z dovolených. Tato doba je zároveň nejvhodnější k začátku jejich léčby. Jelikož síla slunečního záření klesá, můžeme začít podstupovat ošetření, která vyžadují klid od slunce.

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Odstranění pigmentových skvrn na obličeji, krku - dekoltu nebo na rukou se provádí několika způsoby.

Chemický peeling

Touto metodou se odstraňují svrchní vrstvy kůže a tím i melanin. Ošetření chemickým peelingem zároveň způsobuje omlazení a rozjasnění pokožky. Principem této metody je aplikace ovocných kyselin na pokožku. Kyseliny rozruší strukturu mezi jednotlivými buňkami a tak mohou odumřelé buňky odpadávat. Místo poškozených buněk vznikají buňky nové, nijak nezpigmentované. Chemický peeling je vhodné podstupovat v období mimo slunečnou sezónu.

Mikrojehličkování

Jednou z nejnovějších metod odstraňování pigmentových skvrn, kterou si aktuálně velice oblíbily holywoodské hvězdy, je tzv. mikrojehličkování. Toto ošetření je založeno na přirozených vlastnostech pokožky a její samoobnovovací schopnosti v případě, že nastane její fyzické narušení. Při mikrojehličkování se používá nástroj se sterilním jehlovým aplikátorem, který během ošetření vytvoří tisíce kolmých mikrovpichů do pokožky. Pokožka jimi do velké hloubky absorbuje vyživující, omlazující a v případě potřeby i bělící látky. Výsledkem je jemnější, mladší a barevně sjednocená pleť.

Vhodná kosmetická péče

Zdánlivě nejjednodušší metodou jsou kosmetické přípravky pro domácí ošetření. Tyto přípravky většinou obsahují přírodní antioxidanty, které zabraňují oxidační reakci bezbarvých živin na zabarvený melanin. Tato metoda se doporučuje spíše jako doplňkové domácí ošetření k radikálnějším zákrokům nebo v případě, že pigmentové skvrny nejsou výrazně ohraničené. I zde je však důležité poradit se s odborníkem a nechat si doporučit nebo předepsat kvalitní kosmetický přípravek.

Frakční laser

Další možností je odstranění pigmentových skvrn pomocí frakčního laseru, odpařením svrchních vrstev pokožky společně s pigmentovými skvrnami.

 

Vzhledem k různorodosti příčin, je třeba před zahájením léčby navštívit odborníka, aby určil vhodnou a účinnou metodu léčby a zároveň vyloučil další onemocnění. V ambulanci Neoclinic tyto i jiné kožní problémy umíme řešit.Stačí se jen objednat na první konzultaci a poradit se s odborníkem.

Těšíme se na vaši návštěvu. 

OBJEDNAT SE